fbpx

Trudne wybory działkowe

Po zorganizowaniu funduszy na zakup wymarzonej działki, należało również ruszyć cztery litery i znaleźć tę wymarzoną. Oczywiście dziwnym trafem spadło to na mnie. Reszta rodziny wyszła z założenia – “Pojeździj, pooglądaj, jak coś Ci wpadnie w oko, to tam pojedziemy i z radością Twój wybór skrytykujemy”. Scenariusz spełnił się w 100% gdyż naprawdę nieliczne osoby w biurach nieruchomości rozumieją podstawową rzecz jaką się do nich mówi – “nasz budżet na działkę + opaty wynosi x – proszę nam nie pokazywać działek > x”. Nieee, to za trudne, 90% agentów licząc na to, że jednak kłamiemy i skrywamy po skarpetkach (a nasza rodzina ma ich wiele!) ukryty majątek postanowiło nam pokazywać działki o 20-30% droższe niż zakładaliśmy. Dopiero trafienie na Panią Emilię pokazało nam lepszą stronę agentów – praktycznie wszystkie działki jakie nam pokazywała mieściły się w budżecie i były warte rozważań. Co prócz wyboru najlepszego w okolicy biura nieruchomości?

Prawnik radzi – Dodatkowym faktem, z którego sobie zdałem sprawę, to kwestia ksiąg wieczystych. Jako totalny laik zupełnie nie rozumiałem wpisów się tam znajdujących, ale tutaj na szczęście mogłem liczyć na rzetelną pomoc Radcy Prawnego – Wojciecha Wiktorowskiego – który na spokojnie i zrozumiale wyjaśniał wszelkie wątpliwości. Dodam, iż gdyby nie On to mieliśmy szansę kupić działkę z gigantyczną wadą prawną. Jeżeli ktoś szuka dobrego radcy – to z czystym sercem polecam ->> http://kancelaria-wiktorowski.pl

Wody gruntowe – Jako, iż decyzję o budowaniu własnego domu podjęliśmy zimą, działki oglądaliśmy na wiosnę. Legenda ludowa wokół nas niosła, iż to najlepszy czas na wybór działki, gdyż doskonale widać, czy działka jest mokra i czy drogi dojazdowe są przejezdne. Faktycznie, niektóre działki w marcu przypominały rozlewiska lub oczka wodne a nie grunt pod domek. W tym przypadku również ma zastosowanie cena – im działka droższa w tej samej okolicy, tym bardziej sucha. Jeżeli tak jak my, masz ograniczony budżet na działkę, przygotuj się na konieczność nawożenia ziemi w późniejszym okresie.

Media na działce – rzecz ważna. Jeżeli kupujesz działkę z zamysłem budowania się w nieodległym czasie – prąd i wodę warto mieć. Bez gazu, dom ogrzejesz, bez kanalizacji się…, ale bez prądu dom postawić ciężko (no wiem, są agregaty). Podłączenie prądu może być czasochłonne i sama procedura zajmie Ci 2 lata. W naszym przypadku, mimo, że skrzynka była przy działce – i tak były ciężkie jazdy – o tym poczytasz w serii wpisów – bitwa o prąd. 

Podsumowując

  • Zwiedziłem w ciągu miesiąca działek 50 przeszło – wydaje mi się to ilością “średnią”
  • Warto podeprzeć się fachowcem od ksiąg wieczystych,
  • Większość biur nieruchomości chce Ci sprzedać to, czego nie chcesz kupić,
  • Trzeba trafić na swoją Panią Emilię – wtedy chcą Ci sprzedać to co chcesz kupić,
  • W budżecie na działkę, pamiętajmy o późniejszych kosztach związanych z zakupem,
  • Szukaj działki w miarę suchej, lub bądź świadom późniejszych kosztów,
  • Prąd i woda – to mieć musisz jeżeli chcesz budować się niedługo

 

Site Footer

Wszystkie prawa zastrzeżone dla @5naswoim.pl