fbpx

Gonitwa po urzędach

Po szczęśliwych negocjacjach czas było zacząć starania się o uzyskanie warunków zabudowy dla naszej działki. Nie mając pojęcia co to jest i z czym to się je – powoli i mozolnie zacząłem wędrówkę po urzędach.

Po pierwsze – nie musisz być właścicielem nieruchomości, aby uzyskać dla niej warunki zabudowy – przyznam, że mnie to zaskoczyło pozytywnie :). Obawiałem się trochę tego, że będę musiał cały czas być w kontakcie z właścicielami, co zawsze powoduje jakieś opóźnienia, a ja chciałem działać!

Muszę tutaj pochwalić pracowników Urzędu Gminy Jaktorów. Naprawdę w sposób spokojny, rzetelny i zrozumiały – przez telefon powiedzieli mi co i gdzie załatwić, aby warunki zabudowy sprawnie uzyskać. A więc po kolei.

  1. Musimy udać się do starostwa do wydziału, który zajmuje się gruntami. U nas nazywa się on Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej – więc czegoś podobnego szukajcie u Was. Uzyskamy tam: Mapy zasadnicze w skali 1:500 i 1:1000. Do wniosku potrzebne są kopie, więc mapy jeszcze nam się przydadzą!
  2. Z tego samego wydziału pobieramy wypis z rejestru gruntów.
  3. Jeżeli kupujemy działkę z prądem i wodą – poprośmy właścicieli o kopie umów – je również musimy złożyć wraz z wnioskiem.
  4. Z tymi dokumentami udajemy się do Urzędu Gminy, gdzie wypełniamy odpowiedni wniosek (lub zabieramy go ze sobą – powinien być na stronie www Urzędu). Na tym etapie mniej więcej powinniśmy wiedzieć, jaki dom chcemy budować, czym go ogrzewać itp. Im więcej danych mamy już ustalonych tym mniejsza szansa, że uzyskane warunki zabudowy nie będą pasować do wybranego później projektu
  5. Wraz z wnioskiem, składamy kopie – na mapie rysujemy mniej więcej, gdzie myślimy się pobudować. Potem następuje – czekanie. Zieeeew. Długie.

Pozytywne było to, iż naprawdę we wszystkich Urzędach w jakich byłem, pracowały pozytywne i profesjonalne osoby. Dzięki ich pomocy, nawet kompletny laik, powinien dać sobie radę z papierologią Ponoć są firmy, które trudnią się załatwianiem wszelkich papierów – ale jeżeli macie możliwość dotarcia do urzędów w godzinach ich urzędowania – dacie radę.

Site Footer

Wszystkie prawa zastrzeżone dla @5naswoim.pl